Budgetförslag för 2025

Publicerad

Den 14 oktober presenterade Enköpings politiska ledning förslag till kommunfullmäktiges årsplan med budget 2025, budgetplan 2026–2027 och investeringsplan 2025–2029.

Foto på gruppledarna från Enköpings kommuns politiska ledning.

Gruppledare Svante Forslund (L), gruppledare Per Elfving (KD), gruppledare Ulrika Ornbrant (C), kommunstyrelsens ordförande Peter Book (M), kommunstyrelsens förste vice ordförande Anders Wikman (NE) och gruppledare Kenneth Hällbom (MP).

Enköpings politiska ledning har planerat ett budgetförslag utifrån att den ekonomiska situationen i Sverige börjar lätta, att inflationen har stagnerat och att räntorna är på väg ned. Det finns fortfarande utmaningar att ta hänsyn till. Det handlar till exempel om ekonomin för delar av kommunsverige men även demografin. Den politiska ledningen framhåller att de lägger fram en balanserad budget för 2025, med fokus på framtiden.

– Efter pandemiåren och tuffa ekonomiska utmaningar ser vi nu en nedgång i inflationen. Vi presenterar därför en framåtsyftande och balanserad budget för 2025, där vi värnar om våra kärnverksamheter. Vi satsar fortsatt på barn och ungas framtid, med det brottsförebyggande arbetet i fokus för att motverka gängkriminalitet, säger kommunstyrelsens ordförande Peter Book (M).

– Det är glädjande att vi i Enköping fortsatt kompenserar skolan fullt ut för deras ökade kostnader. Med omställningsarbetet inom vård- och omsorgsverksamheten tryggar vi kommunens välfärdsuppdrag, samtidigt som vi med ett högt överskottsmål finansierar våra många investeringar, säger Anders Wikman (NE), kommunstyrelsens förste vice ordförande.

Prioriterade områden 2025

Under 2025 vill den politiska ledningen prioritera områdena barn och unga, en kommun för alla med tillgänglighet i fokus, krisberedskap och det brottsförebyggande arbetet samt kommunens varumärke.

– I dagens oroliga omvärld är kommunens krisberedskap ett högprioriterat område. Vi fokuserar också på att vara en tillgänglig kommun. Bland annat genom att ta fram en tillgänglighetsguide, och att bättre följa FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, säger Anders Wikman.

Driftsbudget för 2025 i siffror

  • Oförändrad kommunalskatt: 21:34 kronor
  • 3,6 miljarder kronor i driftsbudget
  • Resultatmål: 2,55 procent, motsvarar 92 miljoner kronor
  • 181 miljoner kronor mer till nämnderna jämfört med 2024

De 181 miljoner kronorna till nämnderna består av:

  • Löneuppräkning 3,5 procent: 74 miljoner kronor
  • Högre prisuppräkningar 2,4–3,2 procent: 34 miljoner kronor
  • Tillfälliga kostnadsökningar utifrån pågående investeringar: 31 miljoner kronor
  •  Volymförändringar: 18 miljoner kronor
  • Politiska satsningar: 14 miljoner kronor
  • Omställning för vård- och omsorgsnämnden: 10 miljoner kronor

Politiska satsningar

När det kommer till de politiska satsningarna vill ledningen exempelvis fokusera på stärkt föräldrastöd, verksamhetsutveckling genom digitalisering, digital tillgänglighet, evenemang och klimatet. De vill också satsa på att behålla kompetensen inom organisationen när vi ser en konjunkturnedgång i byggandet.

– För att kunna hjälpa barn och unga på bästa sätt behöver vi också ett stärkt föräldrastöd. Detta arbete kommer flera nämnder och förvaltningar samarbeta kring. Det handlar om att stärka föräldrar i deras roll tidigt, så att de i sin tur kan stötta deras barn när det exempelvis kommer till skolan och en meningsfull fritid, berättar Peter Book.

Omställning för vård- och omsorgsnämnden

I april fattade vård- och omsorgsnämnden beslut om åtgärder för en hållbar ekonomi för vård- och omsorgsnämnden. Detta omställningsarbete för vård- och omsorgsnämnden vill den politiska ledningen lägga 10 miljoner kronor på, för att nå en budget i balans 2028.

– Med stödet de får har de tre år på sig att styra om organisationen och få en budget i balans. Nämnden ska återrapportera regelbundet och ska presentera sitt faktiska behov inför ett nytt beslut. Jag är övertygad om att vi tillsammans kommer klara detta utvecklingsarbete, säger Peter Book.

Investeringsbudget 2025 och plan för 2026–2029

Den politiska ledningen lägger fram totalt 8,5 miljarder kronor i investeringsplanen 2025–2029 för kommunkoncernen. Av dessa är: 

  • 4,0 miljarder kronor för skattefinansierad verksamhet
  • 2,3 miljarder kronor för taxefinansierad verksamhet
  • 2,2 miljarder kronor för kommunala bolag.

Skattefinansierade investeringar som är beslutade:

  • Enavallens C-paviljong 2026
  • Kommunhus 2025–2026
  • Ny grundskola/fritidsgård/sporthall på Lillsidan 2026
  • Kapacitetsökning Korsängsskolan 2026
  • Förskola Storskogen 2026
  • Grundskola Örsundsbro 2027
  • Kulturhus Joar 2028
  • Kapacitetsökning Bergvreten 2029

Taxefinansierade investeringar som är beslutade:

  • Avloppsreningsverk 2028

Investeringar att utreda/planera 2025–2029

Behovet av reinvesteringar i förskolor, ny grundskola och val av idrottsanläggning, omsorgsboenden och gruppboende inom LSS behöver utredas/planeras under 2025–2029.

Detta händer framåt

Den 29 oktober behandlar kommunstyrelsen förslag på kommunfullmäktiges årsplan med budget 2025 och plan 2026–2027. Därefter väntar beslut i kommunfullmäktige den 12 november.

Kontaktpersoner

Peter Book (M), kommunstyrelsens ordförande

Telefon: 0171–62 62 11
E-post: peter.book@politiker.enkoping.se

Anders Wikman (NE), kommunstyrelsens förste vice ordförande

Telefon: 070–563 23 23
E-post: anders.wikman@enkoping.se

Kontakta oss vid frågor

Om du har frågor eller vill veta mer är du välkommen att kontakta oss.